Baljós árnyak jelentek meg Brüsszel egén: lebukhattak a Transparency International által megkörnyékezett politikusok

2025. július 08. 15:53

Súlyos gyanú merült fel.

2025. július 08. 15:53
null

Az Európai Parlamentben, az Európai Bizottságban és az Európai Unió Bíróságán fennáll a jogállamisági elvek súlyos megsértésének kockázata – állapította meg a Nézőpont Intézet a legfrissebb elemzésében.

A második alkalommal kiadott Jelentés a jogállamiság helyzetéről az EU intézményeiben című, az MTI-hez kedden eljuttatott dokumentumban az Európai Unió intézményeinek jogállamiságot sértő gyakorlatait mutatják abból az alkalomból, hogy a az unió nyilvánosságra hozza Magyarországra is vonatkozó jogállamisági jelentését.

Az elemzésben kiemelik, hogy a „jogállamiság” fogalma nem rendelkezik egységes definícióval.

A Velencei Bizottság is pontos definíció helyett a jogállamiság alappilléreinek a beazonosítására vállalkozik, amelyek a törvényesség, a jogbiztonság, a hatalommal/hatáskörrel való visszaélések megelőzése, törvény előtti egyenlőség és a diszkriminációmentesség, valamint az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés.

Habár a jogállamiság kérdéskörét az elmúlt időszakban kiemelt figyelem kísérte, kevesebb szó esett arról, hogy az unió intézményrendszerének és működésének is jogállamisági keretek között kell megvalósulnia – hívták fel a figyelmet.

A feltárt jogállami visszásságokat négy területre csoportosították: következmények nélküli korrupciós esetek ássák alá az EU intézményeibe vetett bizalmat, az összeférhetetlen pozíciók halmozásában a visszaélés tartós kockázata áll fenn,

átláthatatlan módon zajlik az uniós pénzek NGO-kba való kiszervezése, és súlyosan sérti a jogbiztonságot a rendszerszintű kettős mérce.

Ezek a kockázatok összefüggnek az uniós intézmények működésében beazonosítható szerződésellenes gyakorlatokkal, az önkényes és lopakodó hatáskörtúllépésekkel, valamint az intézményekben elharapódzó korrupcióval, amelyeket több esetben is az intézmények átláthatatlan működése, elégtelen belső szabályai, valamint a számonkérhetőség hiánya tesz lehetővé – állapították meg.

Az Európai Parlament működéséről

Az Európai Parlament működését illetően rámutattak arra a problémára, miszerint a köztörvényes bűncselekménnyel meggyanúsított EP-képviselők mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló eljárás hosszú időn át elhúzódhat, mivel az eljárás nincsen határidőhöz kötve.

További problémaként azonosították, hogy a korrupciós botrányban érintett lobbiszervezetek továbbra is befolyásolhatják az EP munkáját,

a Transparency International túlzott befolyást gyakorol a szervezetre, az európai szintű politikai pártok feloszlathatók arra hivatkozva, hogy nem tartják tiszteletben az unió értékeit, az erre irányuló eljárás során pedig kötelező szinten ki kell kérni az Európai Szocialisták Pártjához köthető alapítvány tudományos tanácsa egyik tagjának a véleményét, valamint elszigetelik a harmadik legnagyobb politikai pártot (Patrióták) ezzel akadályozva az uniós polgárokat akaratuk kinyilvánításában.

Az Európai Bizottságról

Az Európai Bizottsággal kapcsolatban megállapították, hogy a tömegtájékoztatás szabadságáról szóló európai rendelet, amely uniós szinten uniformizálná a sajtószabályozást, lopakodó hatáskörbővítést jelent,

az Ursula von der Leyen bizottsági elnököt és biztosait érintő korrupciós ügyek következmények nélkül maradnak,

az Európai Bizottság átláthatatlan módon finanszíroz érdekérvényesítő szervezeteket, amelyek nyomásgyakorló csoportként működnek az unió intézményeiben és a tagállamokban, az összeférhetetlenség rendszerszintű kockázatát hordozza magában az, hogy a bizottság uniós forrásokat bíráló külső szakértői saját szervezeteik támogatásáról is dönthetnek, valamint négy távozó biztos is túl gyorsan kapott engedélyt arra, hogy elhelyezkedjen olyan lobbiszervezeteknél, amelyekkel biztosként kapcsolatban álltak.

A Nézőpont Intézet szerint a bizottság inkonzisztensen alkalmazza a 7-es cikkely szerinti eljárást is, amelyre példaként felhozták,

hogy a bíróságok függetlenségének hiányára hivatkozva Lengyelországot elítélték, a román elnökválasztást megsemmisítő alkotmánybíróságot azonban nem.

Összeférhetetlennek tartják, hogy a Európai Unió Bíróságának holland származású bírója 30 éven át volt az Európai Bizottság szolgálatában, korrupciós kockázatként értékelték, hogy a bíróság dán alelnöke mandátuma lejártát követően 24 napon belül a bírósági eljárásokban részt vevő ügyvédi irodánál helyezkedett el.

Ezt is ajánljuk a témában

(MTI)

A nyitókép illusztráció. Fotó: FREDERICK FLORIN / AFP

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hangillat
2025. július 08. 20:18
El Quró után El Bassó a garancia az ijntrernáci mindenszar beengedésére, mijndenjó kótyavetyélésére.,
sanya55-2
2025. július 08. 16:57
Még senkinek nem sikerült megfogalmazni, mi az hogy jogállam, én is csak annyit tudok röla, hogy az AMI NEKÜNK ROSSZ. Legyen az rossz időjárás vagy szárazság, akkor mi már jogállamban élünk
Forgalmazó
2025. július 08. 16:49
Hányok ezektől a buta némberektől!
Ergit
2025. július 08. 16:41
Mi, magyarok vagyunk az a János Vitéz, aki a sárkányt - az EU-t - belülről ölte meg.... Belülről rohad szét az egész. A buta és kapzsi képviselők naivitásán csodálkozom, mit gondoltak, meddig tehetik lebukás nélkül?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!